Giriş

 

Aşem’e şükranla, Kabala’ya Anahtar – Birinci Kitap -Yahudi Mistisizmi’ni Keşif’i sunuyorum. Bugün, binlerce Yahudi’nin yaşama daha derin anlamlar aradığı manevi arayışı çağını yaşıyoruz. İnsanlar Kabala kelimesinden bahsettiğinizde dikkat kesiliyorlar, cazibesinden gerçekten etkileniyorlar. Bu mevcut cilt de bu içsel bilgeliğin tarihine, ilkelerine ve pratik uygulamasına bir giriş sunuyor.

 

Kasım ayında, New York’taki Uluslararası ChaBaD temsilciliklerinde düzenlenen Safed İsrail Ascent Enstitüsü tarafından düzenlenen bir atölyeye katıldım. Rabbi Shaul Leiter, Yerachmiel Tilles ve Eyal Reiss, binlerce genç Yahudi’nin Yahudi mistisizmi arayışı içinde iken Yahudi kökenlerini bulma deneyimlerini paylaştılar. Atölye çalışması bana İngiltere’de KabbalahUK.com adlı bir kuruluş kurmamı sağladı. KabbalahUK.com’un amacı, bu web sitesini bir ağ geçidi olarak kullanarak İngiltere’de Kabalistik ve Hasidik öğretilerin yaygınlaştırılmasıdır.

 

Kurulduğu günden bu yana, çok sayıda ders ve okuma materyalleri talepleriyle karşılaştık. Bu kitap, bu dersler için araştırmanın bir ürünü ve çoğunlukla seküler olarak eğitimli, geleneksel Yahudilerden oluşan izleyici kitlesine uyarlanmasıdır. Metni, daha popüler kullanıma sunmak için bilerek ek açıklama yapmadım; ancak okuyucu, kaynak materyal için web sitesi aracılığıyla bizimle iletişime geçebilir.

 

Bu çalışmanın, Hasidizm’in köklerinin yaygınlaştırılmasında önemli bir katkı olarak görev yapacağını ve bunun da günümüzde Maşiah’ın gelişini hızlandırması için ısrarla dua ederim. Amen.

 

Rabbi Nissan Dovid Dubov

Direktör – Güney Londra ChaBaD Lubavitch

ve KabbalahUK.com

ChaBaD Evi Wimbledon

Chai Elul 5765

 

Sonraki Bölüm 

Lubavitcher Rebbe’den bir Mektup